27 november 2025

Teams van 22 vmbo-scholen deden dinsdag mee aan het jaarlijkse Bèta Tournament bij Lab op Nova College campus Beverwijk, een van de negen organiserende mbo-scholen. Editie 2025 stond volledig in het teken van verf.

Met opdrachten uit de biologie, scheikunde en natuurkunde konden de leerlingen experimenteren, ontdekken en vooral plezier maken met wetenschap en techniek. In teams van drie maakten ze zelf verf, onderzochten kleurstoffen via chromatografie en testten hoe je verf het beste kunt verwijderen. Ook doken ze in de microbiologie: hoeveel bacteriën zitten er eigenlijk in verf?

Naast het competitieve element, waarbij de winnaars een prijs van 100 euro per persoon ontvangen (gesponsord door bedrijven uit de bètaketen), draait de dag vooral om kennismaken met de lab wereld. De leerlingen leren werken met professionele apparatuur, analyseren resultaten en ontdekken of laboratoriumwerk bij hen past.

Leerlingen worden niet alleen uitgedaagd qua kennis, maar moeten ook samenwerken om deze kennis toe te passen. Hierbij zijn ze vakoverstijgend en praktisch bezig.

Het Bèta Tournament is in 2020 bedacht door een scheikundedocent van de labopleiding van het Summa College, met als doel meer jongeren te enthousiasmeren voor laboratoriumopleidingen. Nova-docenten hoorden van dit evenement en wilden het ook in Beverwijk opzetten. In 2024 volgde een geslaagde pilot met acht teams. Dankzij de samenwerking met het Centrum JongerenCommunicatie Chemie is het evenement gegroeid en nu doen negen laboratoriumopleidingen mee.

Elin, winnares van vorig jaar en inmiddels eerstejaars bij Lab vertelde hoe zij tijdens haar eigen deelname ontdekte hoe leuk laboratoriumwerk kan zijn. Dit jaar was ze jurylid en verzorgde ze de prijsuitreiking. “Ik zie alweer een paar groepen waarvan ik denk: die gaan het ver schoppen”, zei ze enthousiast.

Docent en LOB-adviseur Robin voegde toe: “De reacties van de scholen zijn erg enthousiast. Leerlingen leven er echt naartoe.”